Thomas Mun

Thomas Mun
Narození17. června 1571
Londýn
Úmrtí21. července 1641 (ve věku 70 let)
Londýn
Povoláníekonom a spisovatel
Témataekonomie
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Thomas Mun (17. června 1571 Londýn21. července 1641 Londýn) byl anglický spisovatel zaměřující se na ekonomii, který jako první stanovil teorii rovnováhy trhu.[1] V Anglii do veřejného povědomí vstoupil během ekonomické krize v roce 1620.

V té době mnoho lidí obviňovalo Britskou Východoindickou společnost za ekonomický pokles, protože společnost financovala svůj obchod exportováním 30 000 liber v neraženém zlatě či stříbře při každé plavbě. Ve svém díle A Discourse of Trade, from England unto the East Indies (1621) poukazoval na to, že do té doby, co celkový vývoz překračoval celkový dovoz viditelného obchodu, export cenných kovů nebyl škodlivý. Vysvětluje, že peníze vydělané na prodeji reexportovaného východoindického zboží překročily množství exportovaných cenných kovů, pomocí kterých bylo toto zboží zaplaceno. V té době to bylo v jeho vlastním zájmu, neboť byl spojen s Britskou Východoindickou společností a v roce 1622 byl jmenován do stálé komise obchodu.

Byl jedním z prvních merkantilistů, někdy dokonce jmenován jako zakladatel. Věřil, že státní zásoby zlata jsou hlavním měřítkem jeho bohatství a že vlády by měli regulovat obchod a směřovat tím k překročení importu exportem ve jménu získání více zlata. Později ekonomové, Adamem Smithem počínaje, ukázali, že obchod je samoregulující a že vlády, jejichž zájmem je hromadit zlato nebo jiné tvrdé měny, tím budou své země naopak stavět do méně výhodné pozice. Další vývoj jeho myšlenek se objevil v díle: England’s Treasure by Forraign Trade, knize, která byla publikovaná až v roce 1664, desítky let po jeho smrti.

  1. Thomas Mun - Encyclopedia.com. www.encyclopedia.com [online]. [cit. 2019-11-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Developed by StudentB